30.3.2020

Dobrý den, reaguji na vývoj situace.Většina z vás už ví,že provoz ordinace je výrazně omezen.Nicméně dnes v rámci telefonických konzultací převažovaly dotazy na léčbu průjmových onemocnění.

V následujícím textu tedy rozepíšu základní postupy:

Především dodržujte hygienu při práci s potravinami - především kuřecí maso,vejce - dbejte na čerstvost potravin a vhodné skladování.

Příznaky průjmových onemocnění:

Zvracení - většinou se objevuje v úvodu,často začíná v noci.Snažte se dítě zklidnit,hlavně když je to poprvé,mezi atakami zvracení podávejte chladnější tekutiny po doušcích,do tekutiny můžete přidat i rehydratační směs - např. Kulíšek nebo Enhydrol,starším dětem od cca 1,5 roku můžete podat Kinedryl - do cca 6 let 1/4 tablety,do 10 let 1/2 tbl a nad 10 let celá tableta,podáváme 3 - 4 x denně.Lék je volně prodejný.Dále můžete použít Gastrokinesine 2 tabl. 5 x denně - jedná se o homeopatický přípravek,cumlá se v ústech.Můžeme po lžičkách podat i kolové nápoje.Zvracení trvá zpravidla několik hodin,ev. může jít ve vlnách.

Průjem - nastupuje většinou později - u virových střevních zánětů zpravidla vodnaté,často samovolně odcházející stolice spolu s plyny, u kampylobakterové infekce je typická příměs krve.Průjem ovlivňujeme léky,které zastavují vylučování vody střevem a vážou toxické látky,které vznikají při infekci - Smecta - možno podávat již od kojeneckého věku do láhve nebo přesnídávky,i u starších dětí možno podat do jídla.Dále Tasectan - podává se u malých dětí 4 x 1 sáček,nad 12 let tobolky,přípravek je na bázi želatiny,dále černé uhlí - dostupné v tabletách,sirupu.Tyto léky doplňujeme probiotiky - Enterol 1 - 2 x 1 tabl.,Biopron forte ve stejném dávkování.Zásadní je dieta - vývary,brambory,rýže,mrkev,suchary,ovocné přesnídávky - vše dobře uveřené,pokud se vaří.To,že dítě odmítá jíst je běžné a ničemu nevadí,někdy je ale potřeba u dětí,které jsou hodně štíhlé,mají málo zásobních látek doplnit i cukry - to znamená buď osladit pití nebo podat sušenky či ovocné přesnídávky.

Nepoužívejte bez lékařského doporučení přípravky typu Reasec nebo Imodium - nejsou vhodné.

Bolesti břicha - jsou velmi častým příznakem,bývají prudké,křečovité,dítě se svíjí do klubíčka nebo pláče.Mohou trvat několik dnů, a to i bez průjmu nebo zvracení.

Dráždění na močení - u některých typů virů se dostavují tyto potíže.Dítě většinou s mírnými střevními obtížemi chodí často močit,mnohdy po kapkách,nález v moči je zpravidla negativní.Možno podat Uroval a tinkturu z lichořeřišnice.Je vhodné vyšetření moče. 

Horečka - může být různě vysoká až 39,5,může procházet v několika vlnách.Do 38 ponecháváme bez léků,nad 38 srážíme běžným způsobem Paralenem/Nurofenem.Můžete využíz i fyzikální způsoby snížení teploty - u malých dětí vlažnou koupel,zábaly na ruce a nohy s octovou vodou,omývání vlhkou žínkou,obklady na velké cévy.

Dehydratace - po celou dobu potíží musíme u dítěte sledovat zavodnění organismu - vždy se orientujeme podle močení - u miminek podle pomočených plen,u větších dětí musíme mít přehled o močení,dále sledujeme vlhkost sliznic,přítomnost slz,dále zhoršení celkového stavu - většinou únava,apatie nebo naopak podrážděnost.

Dehydratace je největším úskalí těchto onemocnění,často je spojená i s posunem ve vnitřním prostředí,zde je nutno vyhledat zcela jistě lékaře a zvážit infuzní léčbu.

Potřeba tekutin je u střevních onemocnění velká - musíme nahradit všechny ztráty - horečkou,zvracením i průjmem.Minimálně tedy 1.5 l /24 hod.

Dosti často je potřeba dítě přesvědčit o spolupráci,mnohdy jde stav zvládnout dobře doma,ale pokud dítě odmítá pít nebo užívat léky je to těžké.Někdy stačí dítě jen pozitivně motivovat,odpoutat jeho pozornost,vysvětlit následky.Pokud se dítě po prodělaném střevním onemocnění odmítá tzv.rozjíst - má většinou strach ze zvracení - je dobré ho nechat zobat po menších množstvích a častěji během dne než nutit do jídla.I na toto doléčení je vhodný Gastrokinesine.

Kdy zcela jistě konzultovat lékaře?

Zvracení,které neustává po 24 hod,příjem tekutin pod 500 ml/24 hod,2 a méně močení za den,nad 10 stolice za den,příměs krve ve stolici,stálá bolest břicha.Nereagující horečka.Apatie a zhoršovánícelkového stavu.

26.3.2020

Dnes jsme pro všechny čtenáře našich stránek zřídili novou rubriku -

Život pod rouškou -reaguji na to,že během 2 týdnů se naše realita změnila k nepoznání.I my si zvykáme pracovat jinak.Kontakt vás a nás je výrazně omezen.Všichni asi chápete,že můj přístup k léčení není jen - jak někteří říkáte - chemický,ale že se celou svoji praxi snažím vás naučit,jak se postarat o své zdraví i jinak než za pomoci léků a odborných vyšetření.Nyní se to určitě bude hodit.

Tuto část našich stránek jsem spustila hlavně proto,abych mohla reagovat na vaše potřeby a nové situace,do kterých se dostáváte.Ani pro mě není jednoduché ordinovat po telefonu.Především bych vás chtěla poprosit - nejen u dětí ,ale u všech členů vaší rodiny:

Pokud se objeví příznaky jakéhokoliv onemocnění,se kterými si nevíte rady,nikdy jste je neřešili,tak kontaktujte lékaře.Určitě kvůli koronaviru nemůžeme ignorovat jiná onemocnění,kde by mohlo dojít poškození zdraví.

Samoléčení si můžete dovolit tam,kde se pohybujete na pevné půdě,co jste už zažili,máte možná někde založené naše doporučení z předchozích onemocnění a můžete si tedy dovolit takové stavy zvládnout.To mluvím o běžných nachlazeních,lehkých průjmech,některých kožních onemocněních.

V této části našich stránech bych se právě takovým stavům,které můžete zvládnout doma chtěla věnovat a postupně vám předložit postupy léčení právě lehkých onemocnění .

Také zde chci dát prostor i vám - asi už většina z vás ví,že jsme spustili novou emailovou adresu.Nyní ji můžete použít také k psaní dotazů,které se nemusí týkat jen zdravotního stavu vašich dětí nebo vašich blízkých.

Dotazy se mohou týkat jak koronaviru,tak běžných onemocnění.

Organizační záležitosti budou zveřejňovány i nadále v rubrice Aktuality.


 

 

 

Vážení rodiče a všichni , kdo čtete tyto stránky,jsem ráda,že čtete naše info a respektujete naprostou změnu v organizaci zdravotní péče.Je to situace,kterou nikdo z nás zatím nezažil a musíme ji zvládnout.Protože mi chybí osobní kontakt v ordinaci,dovoluji si přidat pár lidských slov,valí se na nás zákazy a příkazy a chybí nám pozitivita a povzbuzení.Co je tedy důležité - zachovat si zdravý rozum,lásku a čisté srdce,taky si najít smyslupnou činnost a režim,pokud můžete budte na slunci - dvoreček ,zahrádka,balkon,buďte s dětmi,pomáhejte jim překonat nejistou situaci a učte je disciplíně,bude se jim to hodit.Berte současnou situaci jako výzvu k dalšímu,lepšímu životu,která bude stát na skutečných hodnotách.Myslím,že změnu už tenhle svět potřeboval.Zdravím a přeji zdraví,myslíme na vás,za celou ambulanci

MUDr.Šárka Kasardová

18.3.2020

Doporučení k rouškám a ústenkám:

POkud dýcháte přes roušku dýchání je ztížené a namáhavější,možná vás někoho bolí hlava nebo se necítíte dobře,prosím,je nutno zvýšit příjem tekutin  a nejdůležitější je omezit pohyb v kontaminovaných místech.Důležitá je manipulace s rouškou,sledujte informace a dodržujte základní hygienu.